ECS Inc. ECS-110.5-20-19A-TR
Part No.:
ECS-110.5-20-19A-TR
Manufacturer:
ECS Inc.
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-110.5-20-19A-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMD
Shipping
Inventory:324
Comments
ECS-110.5-20-19A-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ECS Inc.
Series:
ECX-19A
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
11.0592 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
80 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.433" L x 0.197" W (11.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)