ECS Inc. ECS-110.5-20-5PVX
Part No.:
ECS-110.5-20-5PVX
Manufacturer:
ECS Inc.
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-110.5-20-5PVX.pdf
Description:
CRYSTAL 11.0592MHZ 20PF SMD
Comments
ECS-110.5-20-5PVX Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ECS Inc.
Series:
CSM-7SSX
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
11.0592 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.102" (2.60mm)