ECS Inc. ECS-120.003-18-5PTR
Part No.:
ECS-120.003-18-5PTR
Manufacturer:
ECS Inc.
Category:
Crystals
Package:
HC-49/US
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-120.003-18-5PTR.pdf
Description:
CRYSTAL 12.000393MHZ 18PF SMD
Comments
ECS-120.003-18-5PTR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ECS Inc.
Series:
CSM-7
Package/Case:
HC-49/US
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
MHz Crystal
Frequency:
12.000393 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)