ECS Inc. ECS-196-20-23A-TR
Part No.:
ECS-196-20-23A-TR
Manufacturer:
ECS Inc.
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-196-20-23A-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD
Shipping
Inventory:826
Comments
ECS-196-20-23A-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ECS Inc.
Series:
ECX-64A
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
19.6608 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)