ECS Inc. ECS-196-20-23B-TR
Part No.:
ECS-196-20-23B-TR
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-196-20-23B-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 19.6608MHZ 20PF SMD
Comments
ECS-196-20-23B-TR Specifications
Series:
ECX-64
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Product Status:
Active
Frequency:
19.6608 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
40 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.043" (1.10mm)