ECS Inc. ECS-240-16-7S-TR
Part No.:
ECS-240-16-7S-TR
Package:
4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-240-16-7S-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 24.0000MHZ 16PF SMD
Comments
ECS-240-16-7S-TR Specifications
Series:
ECX-3S
Package/Case:
4-SOJ, 9.40mm pitch
Product Status:
Not For New Designs
Frequency:
24 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
16pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
30 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.146" (3.70mm)