ECS Inc. ECS-480-20-20A-TR
Part No.:
ECS-480-20-20A-TR
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-480-20-20A-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 48.0000MHZ 20PF SMD
Comments
ECS-480-20-20A-TR Specifications
Series:
CSM-8A
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Frequency:
48 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
3rd Overtone
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.067" (1.70mm)