ECS Inc. ECS-48.97-CDX-0065-TR
Part No.:
ECS-48.97-CDX-0065-TR
Package:
HC-49/US
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-48.97-CDX-0065-TR.pdf
Description:
CRYSTAL 4.8970MHZ 20PF SMD
Shipping
Inventory:182
Comments
ECS-48.97-CDX-0065-TR Specifications
Series:
CSM-7
Package/Case:
HC-49/US
Frequency:
4.897 MHz
Frequency Stability:
±100ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
100 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)