ECS Inc. ECS-HCMPI-0402Q-1R0M-T
Part No.:
ECS-HCMPI-0402Q-1R0M-T
Manufacturer:
ECS Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-HCMPI-0402Q-1R0M-T.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 9.6A 0.0146OHM SMD
Comments
ECS-HCMPI-0402Q-1R0M-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ECS Inc.
Series:
ECS-HCMPI-0402Q
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.6 A
Current - Saturation (Isat):
8.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)