ECS Inc. ECS-HCMPI-0402Q-2R2M-T
Part No.:
ECS-HCMPI-0402Q-2R2M-T
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-HCMPI-0402Q-2R2M-T.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 5.6A 0.0387OHM
Comments
ECS-HCMPI-0402Q-2R2M-T Specifications
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.6 A
Current - Saturation (Isat):
6A
DC Resistance (DCR):
38.7mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)