ECS Inc. ECS-MPI4040R4-3R3-R
Part No.:
ECS-MPI4040R4-3R3-R
Manufacturer:
ECS Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-MPI4040R4-3R3-R.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 3.3A 49 MOHM SMD
Comments
ECS-MPI4040R4-3R3-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ECS Inc.
Series:
ECS-MPI4040
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.3 A
Current - Saturation (Isat):
4.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
49mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)