ECS Inc. ECS-MPI4040R4-4R7-R
Part No.:
ECS-MPI4040R4-4R7-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDECS-MPI4040R4-4R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.9A 67 MOHM SMD
Comments
ECS-MPI4040R4-4R7-R Specifications
Series:
ECS-MPI4040
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.9A
DC Resistance (DCR):
67mOhm
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)