MEAN WELL USA Inc. ELG-100-C700DA
Part No.:
ELG-100-C700DA
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELG-100-C700DA.pdf
Description:
LED POWER SUPPLIES 700MA 71-143V
Comments
ELG-100-C700DA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
ELG-100-C (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
71 ~ 143V
Current - Output (Max):
700mA
Power (Watts):
100 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
6.89" L x 2.48" W x 1.40" H (175.0mm x 63.0mm x 35.5mm)