MEAN WELL USA Inc. ELG-150-C1050BE
Part No.:
ELG-150-C1050BE
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELG-150-C1050BE.pdf
Description:
PWR SUPP, BATT & COND
Comments
ELG-150-C1050BE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
ELG-150-C (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
107 ~ 214V
Current - Output (Max):
1.05A
Power (Watts):
150 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
91%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)