MEAN WELL USA Inc. ELG-150U-48
Part No.:
ELG-150U-48
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELG-150U-48.pdf
Description:
LED DRVR CC/CV AC/DC
Comments
ELG-150U-48 Specifications
Series:
ELG-150U (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
48V
Current - Output (Max):
3.13A
Power (Watts):
150 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Size / Dimension:
7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)