MEAN WELL USA Inc. ELG-200-42D2
Part No.:
ELG-200-42D2
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELG-200-42D2.pdf
Description:
LED AC/DC DRIVER 200W
Comments
ELG-200-42D2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
ELG-200 (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current, Voltage
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
42V
Current - Output (Max):
4.76A
Power (Watts):
200 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OCP, OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C
Efficiency:
92.5%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm)