MEAN WELL USA Inc. ELG-240-C1050DA
Part No.:
ELG-240-C1050DA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELG-240-C1050DA.pdf
Description:
LED CC AC/DC DRIVER 240W
Comments
ELG-240-C1050DA Specifications
Series:
ELG-240-C
Type:
Constant Current
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
114 ~ 228V
Current - Output (Max):
1.05A
Power (Watts):
180 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
93%
Size / Dimension:
8.66" L x 2.80" W x 1.48" H (220.0mm x 71.0mm x 37.5mm)