MEAN WELL USA Inc. ELGC-300-L-ADA
Part No.:
ELGC-300-L-ADA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELGC-300-L-ADA.pdf
Description:
LED DRIVER 300W
Comments
ELGC-300-L-ADA Specifications
Series:
ELGC-300 (300W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Constant Power
Voltage - Input (Min):
100VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
116 ~ 232V
Current - Output (Max):
1.4A
Power (Watts):
301 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Efficiency:
94.5%
Size / Dimension:
8.74" L x 3.03" W x 1.56" H (222.0mm x 77.0mm x 39.5mm)