Panasonic Electronic Components ELL-4FG150MA
Part No.:
ELL-4FG150MA
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELL-4FG150MA.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 580MA 480MOHM SMD
Comments
ELL-4FG150MA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
G
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
580 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
480mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)