Panasonic Electronic Components ELL-6GG6R8M
Part No.:
ELL-6GG6R8M
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELL-6GG6R8M.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.3A 110MOHM SMD
Comments
ELL-6GG6R8M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
G
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1.15A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
110mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.063" (1.60mm)