Panasonic Electronic Components ELL-6PG1R5N
Part No.:
ELL-6PG1R5N
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELL-6PG1R5N.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.5A 30 MOHM SMD
Comments
ELL-6PG1R5N Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
G
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
30mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)