Panasonic Electronic Components ELL-6PG560M
Part No.:
ELL-6PG560M
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELL-6PG560M.pdf
Description:
FIXED IND 56UH 550MA 520MOHM SMD
Comments
ELL-6PG560M Specifications
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
DC Resistance (DCR):
520mOhm
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)