Panasonic Electronic Components ELL-6PG5R6N
Part No.:
ELL-6PG5R6N
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELL-6PG5R6N.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.65A 65MOHM SMD
Comments
ELL-6PG5R6N Specifications
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.65 A
Current - Saturation (Isat):
1.45A
DC Resistance (DCR):
65mOhm
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)