Panasonic Electronic Components ELL-6PG6R8N
Part No.:
ELL-6PG6R8N
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELL-6PG6R8N.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.6A 70 MOHM SMD
Comments
ELL-6PG6R8N Specifications
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
70mOhm
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)