Panasonic Electronic Components ELL-6UH471M
Part No.:
ELL-6UH471M
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELL-6UH471M.pdf
Description:
FIXED IND 470UH 270MA 1.68OHM SM
Comments
ELL-6UH471M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
H
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
470 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
270 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.68Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.252" L x 0.236" W (6.40mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)