Panasonic Electronic Components ELL-8UV6R2N
Part No.:
ELL-8UV6R2N
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELL-8UV6R2N.pdf
Description:
FIXED IND 6.2UH 3.8MA 16 OHM SMD
Comments
ELL-8UV6R2N Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
ELL-8UV
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
6.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
3.8 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
16Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)