Panasonic Electronic Components ELT-5KT100MA
Part No.:
ELT-5KT100MA
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELT-5KT100MA.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 680MA 360MOHM SMD
Comments
ELT-5KT100MA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
5KT
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
680 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
360mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)