Panasonic Electronic Components ELT-5KT6R8MA
Part No.:
ELT-5KT6R8MA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDELT-5KT6R8MA.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 760MA 300MOHM SM
Comments
ELT-5KT6R8MA Specifications
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
760 mA
DC Resistance (DCR):
300mOhm
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)