XP Power EPL150PS48
Part No.:
EPL150PS48
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDEPL150PS48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Comments
EPL150PS48 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
XP Power
Series:
EPL150 (150W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2.08 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
100W (149W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 0.99" H (101.6mm x 50.8mm x 25.2mm)