Astrodyne TDI EPM15-120-BC-0F0
Part No.:
EPM15-120-BC-0F0
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDEPM15-120-BC-0F0.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Comments
EPM15-120-BC-0F0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Astrodyne TDI
Series:
EPM15 (15W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
1.25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
15W
Applications:
Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.77" L x 2.16" W x 1.00" H (95.8mm x 54.9mm x 25.4mm)