ERP Power, LLC ESM040W-0940-43
Part No.:
ESM040W-0940-43
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDESM040W-0940-43.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 32-43V 940MA
Comments
ESM040W-0940-43 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Series:
ESM (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
120VAC
Voltage - Input (Max):
277VAC
Voltage - Output:
32 ~ 43V
Current - Output (Max):
940mA
Power (Watts):
40 W
Voltage - Isolation:
Dimming:
ELV, Triac
Features:
OCP, OTP, SCP
Ratings:
IP64, IP20, NEMA 410
Operating Temperature:
-30°C ~ 90°C
Efficiency:
87%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
4.20" L x 2.37" W x 0.99" H (106.7mm x 60.3mm x 25.2mm)