Taiyo Yuden EST1060T470MDGA
Part No.:
EST1060T470MDGA
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDEST1060T470MDGA.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 2.1A 98 MOHM SMD
Comments
EST1060T470MDGA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
ES, T Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
98mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
7.2MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.248" (6.30mm)