Panasonic Electronic Components ETQ-P3M100KVP
Part No.:
ETQ-P3M100KVP
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDETQ-P3M100KVP.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.9A 105.6MOHM SM
Comments
ETQ-P3M100KVP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
PCC-M0530M-LP
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
4.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
105.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)