Panasonic Electronic Components ETQ-P3M150KVN
Part No.:
ETQ-P3M150KVN
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDETQ-P3M150KVN.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 3A 109.12MOHM SMD
Comments
ETQ-P3M150KVN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
PCC-M0630M-LP
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
5.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
109.12mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.252" L x 0.236" W (6.40mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)