Panasonic Electronic Components ETQ-P3M3R3YFP
Part No.:
ETQ-P3M3R3YFP
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDETQ-P3M3R3YFP.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 5A 34.4 MOHM SMD
Comments
ETQ-P3M3R3YFP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
PCC-M0530M
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
8.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
34.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)