Panasonic Electronic Components ETQ-P3M4R7KVP
Part No.:
ETQ-P3M4R7KVP
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDETQ-P3M4R7KVP.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 4.1A 50.16 MOHM
Comments
ETQ-P3M4R7KVP Specifications
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
6.7A
DC Resistance (DCR):
50.16mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)