Panasonic Electronic Components ETQ-P5M100YFK
Part No.:
ETQ-P5M100YFK
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDETQ-P5M100YFK.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 6.7A 37 MOHM SMD
Comments
ETQ-P5M100YFK Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
PCC-M0854M
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.7 A
Current - Saturation (Isat):
13A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.335" L x 0.315" W (8.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)