Panasonic Electronic Components ETQ-P5M101YGK
Part No.:
ETQ-P5M101YGK
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDETQ-P5M101YGK.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 2.1A 333MOHM SMD
Comments
ETQ-P5M101YGK Specifications
Series:
PCC-M0850M
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
3A
DC Resistance (DCR):
333mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.335" L x 0.315" W (8.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)