Panasonic Electronic Components ETQ-P5M1R0YLC
Part No.:
ETQ-P5M1R0YLC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDETQ-P5M1R0YLC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 27.5A 2.53MOHM SMD
Comments
ETQ-P5M1R0YLC Specifications
Series:
PCC-M1050ML
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
27.5 A
Current - Saturation (Isat):
38A
DC Resistance (DCR):
2.53mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.429" L x 0.394" W (10.90mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)