Panasonic Electronic Components ETQ-P5M4R7YFC
Part No.:
ETQ-P5M4R7YFC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDETQ-P5M4R7YFC.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 13.1A 11.3 MOHM
Comments
ETQ-P5M4R7YFC Specifications
Series:
PCC-M1054M
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.1 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
11.3mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.421" L x 0.394" W (10.70mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)