Eaton - Electronics Division EXL1V0503-4R7-R
Part No.:
EXL1V0503-4R7-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDEXL1V0503-4R7-R.pdf
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.9A 36.3MOHM SM
Comments
EXL1V0503-4R7-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXL1V0503
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.9 A
Current - Saturation (Isat):
7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
36.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
21MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)