Eaton - Electronics Division EXL1V0606-6R8-R
Part No.:
EXL1V0606-6R8-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDEXL1V0606-6R8-R.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 9A 20.8MOHM SMD
Comments
EXL1V0606-6R8-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXL1V0606
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
8.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
20.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)