Eaton - Electronics Division EXL1V1010-100-R
Part No.:
EXL1V1010-100-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDEXL1V1010-100-R.pdf
Description:
INDUCTOR MOLDED 10UH 14.6A
Shipping
Inventory:339
Comments
EXL1V1010-100-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXL1V1010
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
15.5 A
Current - Saturation (Isat):
14.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.75mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
10MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)