EPSON FA-20H 16.0000MF10Z-AJ0
Part No.:
FA-20H 16.0000MF10Z-AJ0
Manufacturer:
EPSON
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFA-20H 16.0000MF10Z-AJ0.pdf
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Comments
FA-20H 16.0000MF10Z-AJ0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPSON
Series:
FA-20H
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±10ppm
Frequency Tolerance:
±10ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
80 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-20°C ~ 75°C
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)