Fairchild Semiconductor FAN1587AD15X
Part No.:
FAN1587AD15X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Special Purpose Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFAN1587AD15X.pdf
Description:
FIXED POSITIVE LDO REGULATOR
Comments
FAN1587AD15X Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Applications:
Converter, Intel Pentium® GTL+
Voltage - Input:
2.4V ~ 12V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
1.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C