onsemi FAN7390M1X
Part No.:
FAN7390M1X
Manufacturer:
onsemi
Category:
Gate Drivers
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFAN7390M1X.pdf
Description:
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 14SOP
Comments
FAN7390M1X Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Driven Configuration:
Half-Bridge
Channel Type:
Independent
Number of Drivers:
2
Gate Type:
IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:
10V ~ 22V
Logic Voltage - VIL, VIH:
1.2V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink):
4.5A, 4.5A
Input Type:
Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):
600 V
Rise / Fall Time (Typ):
25ns, 20ns
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)