Fox Electronics FC3VREEGM40.0-T1
Part No.:
FC3VREEGM40.0-T1
Manufacturer:
Fox Electronics
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFC3VREEGM40.0-T1.pdf
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 12PF SMD
Shipping
Inventory:779
Comments
FC3VREEGM40.0-T1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Fox Electronics
Series:
FC3VR
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
MHz Crystal
Frequency:
40 MHz
Frequency Stability:
±20ppm
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
12pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
60 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)