Fox Electronics FCABSFEVK52.0-T3
Part No.:
FCABSFEVK52.0-T3
Manufacturer:
Fox Electronics
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFCABSFEVK52.0-T3.pdf
Description:
CRYSTAL 52.0000MHZ 7PF SMD
Comments
FCABSFEVK52.0-T3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Fox Electronics
Series:
CABS
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
52 MHz
Frequency Stability:
±20ppm
Frequency Tolerance:
±15ppm
Load Capacitance:
7pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
100 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
0.013" (0.33mm)