XP Power FCB100US24
Part No.:
FCB100US24
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFCB100US24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 84W
Shipping
Inventory:265
Comments
FCB100US24 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
XP Power
Series:
FCB100 (100W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
84W (101W Forced Air)
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)