Murata Electronics FDSD0412-H-2R2M=P3
Part No.:
FDSD0412-H-2R2M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDFDSD0412-H-2R2M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.8A 84 MOHM SMD
Comments
FDSD0412-H-2R2M=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
FDSD0412
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
3.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
84mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)